A Week’s Worth of Groceries Link-up!

Have you ever stopped and taken a good look at what your family consumes over the course of a week? One photographer did and it inspired me to host this link up so we could too!

Are there any unhealthy foods that seem to be sneaking in on a regular basis without you even realizing it?  Do you think you consume more or less than the average family of similar size?  If you had to guess off the top of your head, do you think you’re getting enough fruit and vegetables in your diet? We can answer all these questions and more if we take a step back, and look at everything our family will actually consume in a week.  I thought it would be fun to do a link up so that we can take a peek into what other families are including in their diets as well.  My hope is that this will be a tool for you.  How you use that tool is up to you.  Maybe you will realize you would like to do more meal planning.  Maybe you’ll be pleased with how little you waste.  Maybe this will allow you to take one baby step towards eating a little healthier.  Most of all I hope we all have fun with it!

The guidelines:

There are no hard and fast rules, just do your best to meet these.

 

1.  You don’t HAVE to post a picture of groceries fresh from the market…just a picture of what you consume in a week…if it’s all in your house already…Yay! You don’t have to shop to participate!  However, if you do decide you need to shop, please make sure you include as much as you can, and if there is something in excess or that is missing from the picture…just make a little note of it.

 

2.  If you eat out during the week on a regular basis, or is you plan to eat leftovers from a meal, make a note of it so we get a better idea of how the food is being “spent.”

 

3.  Try to be authentic.  No one is here to judge, and none of us are perfect.  So, don’t go changing everything you normally buy just for the sake of a picture.  I promise I won’t judge you for buying a package of Oreo’s if you don’t judge me for feeding my kids Fruity Pebbles. :)

 

4.  For the sake of clear, easy to visually assess pictures, try to put tall items in the back, and try to group like items together.

5.  Visit the site of the person that linked up before you.

6.  Please link back here in your post. :) Feel free to use the picture above in your post.

Here’s what  a weeks worth of groceries looks like for my family of 6.  Our family consists of 2 adults, and 4 children ages 7, 5, 3, and 2.  We shop once a week.  We try to avoid processed foods, high fructose corn syrup, refined sugar, soy, artificial dye, and artificial preservatives.  We’ve been going over budget lately, which puts our grocery budget at about $380-420 a month.  I’d like to get it at a consistent $350.  For the most part I make all of our bread products, and we eat a good amount of fresh fruit and veggies.

I don’t always buy organic milk, this was our second week trying it…it’s been on my list to switch to for a long time, but I had to cut back the amount of milk that we drink first.  Organic milk was a bit of a flop for us though as the quality of the kind we got was poor and it did not have a good taste.  For now we are opting for local milk that is not organic, and is pasturized, and is from grass fed cows that are hormone, antibiotic, and gmo free.  The milk is tasty and I feel it’s a good alternative “baby step” for the time being.  If anyone is local, the type of milk we drink now is “Crooked Creek” brand.  The “Pure” brand milk in this photo was very tasty, but I only bought it because I had a great coupon and it was on sale.  Even though it taste’s good I would not pay twice as much for milk that is essentially no different than anything else in the store, just filtered differently.  We also drink a lot of water throughout the week, and not included in the picture are about 2 dozen fresh eggs from our chickens and ducks.  I will share my menu, and a more detailed budget soon! Most of the processed foods you see are for my husbands lunch.

I also snapped a quick picture of our groceries in the cart when we shopped last week.  I wanted to share it because I noticed that the cart looks rather empty compared to what you might be used to if you eat more processed foods simply because they don’t take up as much room in the cart.  I just thought that was a neat way to gauge what types of food you might have in your cart.

I just think this was such a neat, and fun exercise and I can’t wait to see what all of you post!

If you want some help trying to eat healthier, and budget better check out the e-book Your Grocery Budget Toolbox by Anne Simpson! (If you follow this link I will get a modest commission from the sale that will help me keep writing here and providing for my family.  Check out my full disclosure for more info.)

 



Pin It
  • teachinauntie

    I definitely want to play along, I didn’t manage to do it last month because I got home from grocery shopping at bedtime! I’ll do it on the 1st. :)

    • Kelley_WithEagerHands

      Yay! The link-up is open through the 8th, so definitely link up when you get a chance! :)

  • Pingback: A Week’s Worth of Groceries and a Menu Plan | Joyful Mothering

  • MueMom4

    I am just floored that your budget is so low! We are also a family of 6, kids ages 13, 11, 7, and 3. We also eat mostly organic, whole foods. Try to avoid processed foods, HFCS, etc. like you. I buy a lot of dry beans, lentils, whole grains, etc. I do buy our bread, but I get a healthy bread. Anyway. Between Costco, Moms Organic (a little organics store where we get most of our produce, beans, raw milk cheese, whole grains, spices and herbs), sometimes we do the farmers market too instead for our produce. We are spending like $1000-$1200/ month. There was a point it was even higher, and I am currently working to get it lower. My goal is to be around $850. These numbers include household products as well, like toilet paper, shampoo, etc.
    How do you keep your budget so low?
    Also, about your milk. I think what your buying is great. You say they are GMO free grass fed, hormone and antibiotic free. That is better then organic, imo. Organic is ultra pasturized and really just the better alternative. Honestly if we could do raw milk, that would be awesome!! However, crazy… but it is illegal in most states. Pretty sad as it is so so so healthy for you.
    Anyway, rambling now. But if I had the choice of local milk like you described, over organic… I would pick what your buying. I don’t have an active blog right now to share with the link up, but I am in the process of starting one up again. Since we are going to be starting a new home school adventure this year. I will link up once my blog is up and running. Love this link up idea!!

    • Kelley_WithEagerHands

      I’m so glad you stopped by! I plan to share my budget soon! My budget does not include household products but if I were to include everything I got in a shopping trip (household products, and pet food) it would be more like $600 a month. That would include feed for our 9 chickens, 1 turkey, 3 ducks, cat, and 2 great danes, as well as personal care products like shampoo and deodarant (we use Dr. Bronners kids bath, but I am thinking I’m going to go poo free again now that my hair is cut short) as well as any cleaning products (we don’t buy much, but we do buy dishwasher detergent and a natural all purpose cleaner, otherwise we use vinegar, and i make our own laundry detergent.) Honestly, even though it is not going to make a huge dent, we make our own bread type items (bread, rolls, buns, crackers, tortillas/flat bread, quick bread, muffins, granola, etc) and we don’t by raw milk cheese (I wish we could! We can’t even get organic cheese. :/) I was very happy to find the milk! We might do a cow share in the future, but i’m hoping we’ll have milk goats rather than go that route. We get eggs from our chickens and ducks, which I forgot to mention or picture (geez, I make the rules and don’t even follow them!) That supplements our diets a lot. Definitely come back and link to your blog when you get it going! I’d love to visit! (We homeschool too!)

      • MueMom4

        Goat milk is amazing!! If you do get a goat, you can do soaps, cheese, and drink the milk. It is so great for you. I love goat cheese and found some at a local farmers market, they also sold soaps and stuff. So good. We only buy a small amount of raw milk cheese, and then the rest I buy is a brand called Cabot. It is hormone free, naturally lactose free, etc. It is not to expensive, compared to others. Not organic though either. I try to do what I can and then where I can’t I try to find the best alternative. I would love to have a chicken to get my own eggs, so awesome.

        • Kelley_WithEagerHands

          I hope when I go out to the Mennonite store I’ll find some better alternatives
          for cheese…there is literally nothing around here otherwise. I want
          to try making my own mozzerella, so that’s in the works. The local meat
          market sells cheese, but when I asked if they could tell me if it’s
          hormone free, or from pastured animals they looked at me like I had 3
          eyes and said “It’s from Wisconsin. It’s good.” lol

  • http://joyfulmothering.net Christin

    Our grocery bill is like $150-$200 per week! I don’t know how but that’s what it is!

    • Kelley_WithEagerHands

      Awesome! I was wondering what you’re might be compared to mine, and with a couple older kiddo’s and one more than us I’d say we probably have comparable budgets. :) Thanks for linking up!

  • http://twitter.com/anjanetteopal Anjanette Barr

    thanks for the link up! I’m looking forward to browsing everyone’s posts!

    • Kelley_WithEagerHands

      Thanks so much for joining in! I’m loving seeing everyone’s posts!

  • http://www.brownpaperandstrings.com/ Jamie H

    Okay – I definitely want to participate next time. You all eat healthier than my family, and I am simply curious as to what my counter would look like if I was honest with myself about what we eat. This was very inspirational.

    • Kelley_WithEagerHands

      I’m so glad you enjoyed it! Thanks for stopping by! This link-up is open until June 8th. I might host one again in the future though. (good idea!)

  • Alyssa

    OK my biggest question is always – - how much does your week worth of groceries cost?

    • Kelley_WithEagerHands

      I mentioned that in my post, but I am planning to do a separate post with my budget. For our family of 6 though a week’s worth of groceries cost’s roughly $80-$110 a week…about $100 on average though. I’d like to get it down to around $75 a week, but I don’t if that’s feasible anymore in this economy. Thanks for stopping by!

  • Jenbh

    I wasn’t able to participate in the link-up, but I’m enjoying everyone’s posts (and I shared it on my blog’s FB page. :) ) Thanks for hosting this, Kelley!

    • Kelley_WithEagerHands

      So glad you’re enjoying it! Thanks for stopping by!

  • Stephanie Kay

    I was spending about $500 a month for groceries, household, and toiletries for my family of 6 (2 adults, 9 yr, 8 yr, 6 yr, 4 yr). That did not include eating out 1-2 times a month. I don’t buy organics but I also don’t buy prepared, prepackaged junk food (usually).

    • Kelley_WithEagerHands

      I would say that’s still comparable to what I spend because your kids are older. We don’t buy all organics, just some, and we don’t buy organic milk anymore because the brand we tried was awful, so we found some good local milk but its still pasteurized. It’s a good middle ground though. We are about the same though…we don’t really buy much of anything that’s packaged (on a regular basis at least.) Thanks for checking out the link up!

  • Darin

    To: Kelley Hagemeister
    #Triathlete (in training)

    From: Darin Armstrong
    #TeamLIVESTRONG

    Hello Kelley,
    Just a quick email to ask if
    you would be interested in a ‘mutual’ following on twitter that will benefit
    you. (Ex: I am providing ‘Anytime’ #RT’s for all
    #Ironman #Triathletes #Cyclists #UltraRunners #Marathoners #FitnessProfessionals
    who follow me on Twitter and have something important they want mentioned for
    support…Over 41K folks at your access…) I know we can benefit from
    each other as I’m sure there will be some tweets of mine that you may consider
    #RTing as well. Those that #RT my tweets are always
    mentioned on #FollowFridays. I am currently following you now and am
    awaiting your follow-back…

    All the very best to you & your family
    for the rest of 2013 & beyond Kelley. Look forward to hearing from you…

    (PS. Kelley, should you follow back, I’ll be
    giving you a #FollowFriday #Shoutout this week Friday!)

    Darin
    twitter.com/DarinArmstrong
    #TeamLIVESTRONG